Ahoj všem,
sprchový gel od Anatomicals jsem našla v dubnovém Ladyboxu a okamžitě mě zaujal svým obalem.
Obal má ode mě opravdu jedničku s hvězdičkou a kašpárka jako bonus (taky jste dostávali v první třídě razítka s kašpárkem :D?).
Pak jsem si řekla, že by nebylo špatné mrknout na složení, které je docela obsáhlé. Musím říct, že jsem v něm našla jak látky, které mě příjemně překvapily, stejně jako látky, kdy jsem si řekla - sakra, co tohle dělá v kosmetice...
Složení:
Water - voda
Disodium Laureth Sulfosuccinate - je to takovej šetrnější "bráška" dobře známého SLS (Sodium Lauryl Sulfate), který není s naší pokožkou zrovna nejlepší kámoš. Podle s
tudie, která srovnávala stupeň podráždění kůže různými detergenty, způsobuje podráždění už 2% roztok SLS, stejné podráždění způsobuje až 10% disodium laureth sulfosuccinate.
Cocamidolpropyl Betaine - je nažloutlá kapalina, která vzniká reakcí kokosového oleje a dimethylaminopropylaminu. Používá se například v šamponech, aby líp pěnily. Neměl by způsobovat alergické reakce, ale citlivou pokožku může podráždit.
Sodium Cocoamphoacetate - je docela šetrná povrchově aktivní látka. Jelikož jsou jeho dráždivé vlastnosti opravdu nízké, používá se běžně v kosmetice pro citlivou pokožku, intimní hygienu, ale taky v kosmetice pro děti.
Lauryl Glucoside - je velmi šetrná povrchově aktivní látka vznikající reakcí mezi kokosovým olejem ( lauryl) a cukrem (glukóza). Má prakticky nulovou úroveň dráždivosti kůže, což je důvod proč se ho nemusí bát ani lidé s citlivou pokožkou.
PEG-150 Pentaerythrityl - jde o ve vodě rozpustnou voskovitou látku, která se částečně získává z kokosového oleje. Používá se například k zahuštění šampónů. Tato látka by měla mít protidráždivé účinky.
PEG-7 Glyceryl Cocoate - nemělo by jít o karcinogenní látku, ale na druhou stranu může zvyšovat prostupnost dalších látek kůží (tedy i těch škodlivých) a taky může dráždit pokožku.
PEG-18 Glyceryl Oleate/Cocoate - je syntetický polymer vyrobený z ethylenoxidu, glycerinu a mastných kyselin odvozených z kokosového oleje. Nic moc jsem o této látce nenašla, ale přidává se i do kosmetiky pro zvířata určené k léčbě kožní alergie a svědění, takže tady asi žádné nebezpečí nehrozí :).
Parfum (Fragrance) - vůně....
Rosa Centifolia Flower Extract - extrakt z růže stolisté
Jasminum Officinale (Jasmine) Flower Extract - extrakt z jasmínu
Aloe Barbadensis Leaf Juice Powder - prášek ze šťávy z listů aloe
Glycerin - myslím, že glycerín všichni známe, tak jenom pro opáčko - patří mezi netoxické a nedráždivé látky a neměl by způsobovat ani alergie. O tom, zda ve skutečnosti hydratuje pokožku nebo ji spíš vysušuje se vedou diskuze, takže těžko říct...
Citric Acid - kyselina citrónová, tady nám žádné nebezpečí nehrozí :)
Polysorbate 20 - je považovaný za relativně netoxickou látku, která se využívá v kosmetickém, potravinářském i farmaceutickém průmyslu. Mírně nebezpečný může být při kontaktu s pokožkou a očima, kdy může způsobit podráždění.
Disodium EDTA - je sůl ethylendiaminotetraoctové kyseliny. Jde o látku vykazující nízkou toxicitu, u laboratorních zvířat byla prokázána slabá genotoxicita a při pozření této látky docházelo i k poruchám reprodukce. Nicméně, většina kosmetických výrobků obsahuje nízké koncentrace, které by při kontaktu s kůží neměly vyvolat žádné problémy.
Sodium Benzoate - benzoát sodný můžete najít i v potravinách pod značkou E211, to nic ale nemění nic na to, že je podezřelý z toho, že způsobuje některé zdravotní problémy jako například dětskou hyperaktivitu. Nicméně v jeho bezpečnostním listu se uvádí, že může být škodlivý zdraví při být absorpci přes kůži nebo vdechování a při kontaktu s očima nebo kůži může dojít k podráždění.
Potassium Sorbate - sorbát draselný se používá jako konzervant v potravinářství, dále ho můžeme najít třeba v pracích prostředcích nebo šamponech. Látka dostala označení GRAS, což znamená, že je látka obecně považována za bezpečnou. Ve většině případů nevyvolává sorbát draselný žádné vedlejší účinky, ojediněle může způsobit podráždění kůže nebo očí a alergické reakce.
Methylchloroisothiazolinone - jeho čistá forma nebo vysoké koncentrace způsobují kožní podráždění, a proto bylo jeho použití v kosmetice do značné míry omezeno - může se používat pouze tam, kde dochází jenom ke krátkému kontaktu s kůži. Na 2-3% populace působí jako alergen, což se projevuje zarudnutím a svěděním míst, kde došlo ke kontaktu s alergenem. Jako perlička nakonec, najdete ho třeba ve WC tabletách :D
Magnesium Chloride - neboli chlorid hořečnatý. Je to bílá krystalická látka a pod označením E511 ji můžeme najít i potravinách, kde se považuje za relativně bezpečnou přísadu. Nicméně při dlouhodobějším kontaktu může způsobit podráždění a pokud se Vám dostane do očí, tak je budete mít pravděpodobně pekelně podrážděné.
Magnesium Nitrate - jde o bílou krystalickou látku, která se používá v pyrotechnice, že jde o opravdovou lahůdku dokazuje i to, že dráždí kůži, může způsobit silné podráždění očí a dokonce i dýchacích cest. Při požití většího množství způsobuje závratě, krvavý průjem, křeče a dokonce i kolaps, takže až si budete chtít něčeho trošku přihnout, tak doporučuju šáhnout po nějaké jiné lahvince :D
Methylisothiazolinone - studie prováděné in vitro prokázaly, že působí cytotoxicky a taky může způsobit alergie. Nicméně, v kosmetice jsou prý tak nízké koncentrace, že by neměly způsobit žádné zdravotní problémy. Byly prý provedeny i bezpečností zkoušky, nicméně výsledky těchto zkoušek nebyly zveřejněny v žádné seriózní vědecké publikaci. Takže těžko říct...
Cl 17200 (Red 33) - barvivo, o kterém jsem toho nějak moc nenašla. Ale používá se i ve výrobcích Lush, tak snad to nebude nějaký dryák :)
Co říkáte na složení? Já z něj tedy zrovna dvakrát nadšená nejsem, čekala bych něco víc. Sprcháč ani používat nebudu, sice ani ne tak pro jeho složení (nedělám si iluze, že ostatní budou nějak výrazně lepší), ale hlavně proto, že mi absolutně nevoní....
Pěkný víkend :).
L.